Pomoc

1. Čo je to fotovoltika?

Fotovoltika (FV) – veda a technika zaoberajúca sa spracovaním slnečného žiarenia na elektrinu, t.j. výrobou elektriny zo slnečného žiarenia pomocou fotovoltaického javu.

2. Čo môžem napájať domácim fotovoltaickým systémom?

Všetky jedno a trojfázové prijímače. Napríklad inštalácia s výkonom 4kWp, ktorá zaberá plochu 24m2, vyrobí ročne cca 4000kWh elektriny, čo je množstvo, ktoré za rok spotrebuje väčšina domácností.

3. Aké sú typy solárnych panelov?

Hlavnými fotovoltaickými technológiami sú monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvové panely. Tieto tri typy sa líšia vzhľadom a spôsobom výroby, ako aj účinnosťou.

Monokryštalické panely sú vyrobené z monokryštálového kremíka, ako naznačuje ich názov. Ide o tradičné solárne panely. Ich účinnosť je vyššia ako u polykryštalických panelov.

Polykryštalické panely sa skladajú z mnohých menších kryštálov. Sú o niečo menej účinné, ale ich výroba je lacnejšia ako monokryštalické panely.

Najmenej účinné sú takzvané tenkovrstvové panely. Kvôli veľmi tenkej vrstve silikónu vyžadujú na dosiahnutie určitého výkonu veľkú plochu. Navyše vyžadujú drahší upevňovací systém, čo celkovo znamená, že sa teraz používajú oveľa menej často.

Širšie členenie:

  • selén
  • kremík
  •  monokryštalický
  •  polykryštalický
  • tenký film (amorfný kremík)
  • farbivo (v štádiu výskumu)
  • polymér (3. generácia, vo výskume)

Fotovoltaický článok

Fotovoltaické články, tiež známe ako solárne články, sú vyrobené z rovnakých typov polovodičových materiálov (napríklad kremíka) ako tie, ktoré sa používajú v mikroelektronike. Ide o polovodičový materiál, v ktorom sa slnečné žiarenie premieňa na elektrickú energiu. Fotovoltaický efekt prvýkrát pozoroval A.C. Becquerel v roku 1839. Fotovoltaický článok je na obrázku nižšie:

JA Solar ogniwo PV1

 

 

Nižšie je fotografia polykryštalického fotovoltického modulu – pozostávajúceho zo 60 článkov.

Ako sa vyrába fotovoltický panel?

Nižšie uvádzame prierez znázorňujúci jednotlivé vrstvy: Hliníkový rám, tesnenie, sklo, EVA fólia, články. Výkon a životnosť celého modulu a celej inštalácie závisí od kvality každého z týchto jednotlivých prvkov.

4. Čo je to menič (invertor)?

smc_7000tl_2011

Solárne panely vyrábajú jednosmerný prúd. Poľská elektrická sieť je navrhnutá pre striedavý prúd 230V/50Hz. Striedač je potrebný na premenu jednosmerného prúdu generovaného solárnymi panelmi na striedavý prúd s parametrami kompatibilnými s verejnou sieťou. Obyčajne invertory okrem premeny jednosmerného prúdu na striedavý prúd plnia aj ďalšie funkcie, ako napr.

  • Kontrola parametrov siete
  • Monitorovanie práce
  • Úložisko dát
  • Optimalizácia prevádzky FV generátora
  • Rozlišujeme rôzne typy meničov – vzhľadom na technológie: transformátorové, beztransformátorové, ako aj mikromeniče, reťazcové centrálne.

Moderné invertory majú veľmi vysokú účinnosť až 98%. Menič je nevyhnutný pre celkový výkon systému a mal by byť zladený so zvyškom komponentov.

5. Obsahuje fotovoltický set batérie?

V závislosti od zvoleného systému, napr. systémy pripojené k sieti nepotrebujú batérie na ukladanie energie. Typ systému a systém využitia energie sa vyberá vo fáze návrhu

V prípade domácich fotovoltaických systémov sú naše riešenia natoľko vyvinuté, že životnosť batérie je až 20 rokov a systém s akumuláciou je okrem vlastnej energie aj nezávislosť a z dlhodobého hľadiska ešte väčšia úspora.

Autonómne systémy umožňujú zásobovanie energiou okrem domáceho a komerčného využitia všade tam, kde nie je prístup k verejnej sieti – najmä v krajinách tretieho sveta, prístrešky, letné domy ako aj napájacie systémy pre nemocnice, hasičské zbory a školy.
Autonómne systémy sa využívajú aj pri osvetlení záhrady, parkovacích automatoch alebo automatoch na lístky.

6. Dokáže fotovoltika ohrievať vodu?

Slnečná energia používaná na ohrev teplej vody sa často zamieňa s fotovoltaikou. Na rozdiel od fotovoltaiky slnečné kolektory využívajú na výrobu tepla slnečné svetlo, nie elektrinu. V jednotlivých domoch je možné využiť solárnu tepelnú energiu na ohrev vody. Fotovoltaické systémy, ako sú inovatívne riešenia SOLSUM v kombinácii s ohrievačom alebo tepelným čerpadlom, však dokážu ohrievať vodu po celý rok a efektívnejšie ako energia z kolektorov.

7. Je v Poľsku dostatok slnka na výrobu elektriny?

pvgis_solar_optimum_PL

Poľsko dostáva v priemere 1 100 W slnečnej energie na meter štvorcový, čo je dosť na ekonomickú prevádzku zariadení s rozlohou len 10 metrov štvorcových. Nie vždy musí svietiť slnko, aby systém fungoval. V zamračených podmienkach dokážu moderné panely premieňať slnečné žiarenie aj na elektrickú energiu a rozdiely vo výrobe počas roka pre rôzne lokality v Poľsku nie sú výrazné, rozdiel je cca 5%, preto sa oplatí použiť fotovoltický systém kdekoľvek v Poľsku.

8. Koľko elektriny vyrobí môj systém v zime?

Najenergetickejšie sú nepochybne letné mesiace, a to vďaka dlhším dňom a väčšiemu množstvu žiarenia na meter štvorcový, no energia vyrobená fotovoltaickou elektrárňou sa vyrába po celý rok, teda aj v zime. Pre poľské podmienky sa odporúčajú moduly v technológii PERC, ktoré dosahujú vysokú účinnosť aj v náročných poveternostných podmienkach.

9. Je moja strecha vhodná pre FV systém?

Ak máte viac ako 15 metrov štvorcových strešnej plochy alebo pozemkov, oplatí sa investovať do fotovoltaického systému. Orientácia a sklon strechy sú tiež dôležité faktory, ktoré je potrebné zvážiť vo fáze projektovania, aby sa maximalizoval celkový systém. Podľa pravidla v Poľsku: strecha by mala smerovať medzi juhovýchod a juhozápad a jej sklon by mal byť od 25 do 40 stupňov.

10. Čo je záruka SOLSUM?

Záruka na výkon je od 25 do 30 rokov v závislosti od použitých zariadení.

Dobre navrhnutý systém má životnosť min. 30 rokov. Sú systémy, ktoré fungujú už vyše 30 rokov, aj keď boli vyrobené v časoch, keď fotovoltika nebola taká rozvinutá ako dnes.

11. Oplatí sa vyrábať energiu pre vlastnú spotrebu?

Určite áno. Čím viac slnečnej energie spotrebujete, tým menej budete musieť nakupovať od dodávateľa energie, navyše môžete prejsť na nižšiu tarifu na nočné sťahovanie z verejnej siete za ešte nižšiu cenu. A keďže ceny energií budú v budúcnosti pravdepodobne rásť, zvýšia sa aj vaše úspory.

12. Aká je doba návratnosti solárneho systému?

Závisí to od mnohých faktorov, odhadovanú dobu návratnosti v poľských podmienkach je možné vypočítať tu: https://solsum.sk/klient-indywidualny/kalkulator-fotowoltaiczny/

13. Odkúpi odo mňa energetický operátor prebytky?

Áno, zmena predpisov už umožňuje predaj prebytočnej energie do verejnej siete a výmena elektromera pri inštaláciách v domácnosti do 40kWp je bezplatná.

 

 

 

Používam cookies. 🡫